Šumbark spolu 2016

Projekt „Šumbark spolu“ má jasný záměr propojit skupiny obyvatel Šumbarku mezi sebou, otevřít cestu ke vzájemné komunikaci a nalézt společná témata i cíle, na kterých by pak spolupracovali. Chceme působit jako prostředník, místo, kde získají pro své nápady a plány podporu, případně zázemí.

Hlavním cílem je trvale zlepšovat podmínky pro život v městské části Šumbark, organizovat komunitní činnost v lokalitě s aktivní účastí veřejnosti. Komunitní činnost Spolku Portavita v této lokalitě by měla být dlouhodobá a systematická, s vlastní iniciativou místních obyvatel.  Před námi je nelehký záměr propojit skutečně rozdílné skupiny místních obyvatel, nalézt společná témata a potřeby, umět spolupracovat a navzájem komunikovat. Věříme, že právě společnou činností a nastartováním pořádání obdobných aktivit docílíme toho, že se obyvatelé začnou více propojovat, vyjadřovat své potřeby a nápady. Budou znát naši organizaci jako možného realizátora, organizátora obdobných akcí, získají v nás poradce a partnera pro oživení místní komunity.

Nastartovat spolupráci chceme pomocí pěti workshopů zaměřených na různé cílové skupiny. Místní obyvatele chceme především aktivizovat, vyzvat k přímé účasti nejen na workshopech, ale také na plánování dalších akcí. Oživit a zpříjemnit život na Šumbarku – to je záměrem naší organizace. A díky tomuto projektu budeme mít možnost v nezávazné atmosféře workshopů navázat kontakty s aktivními obyvateli a nabídnout možnosti další spolupráce.

Tento projekt podpořila Poštovní spořitelna prostřednictvím Nadace VIA v rámci programu souSedíme si.

Poštovní spořitelna.jpgsouSedíme si

Přímá práce na projektu, s cílovou skupinou obyvatel lokality Šumbark, bude uskutečněna především v 5 workshopech. Ty se budou konat po dobu jednoho roku a jejich zaměření bude různorodé. Cílem je nejen naučit něčemu zajímavému, praktickému a při tom i zábavnému, sdílet své dovednosti, ale především navázat v neformálním prostředí spolupráci. Chceme znát názory a potřeby místní komunity, z jejich zpětné vazby chceme získat podklady pro další aktivity.DSC02372

1. Workshop – Velikonoční vajíčka jinak…

Workshop především pro maminky s dětmi. Během tvořivého odpoledne si účastníci osvojili několik netradičních postupů nejen při zdobení vajíček. Výsledkem byla spusta krásných dekorací s velikonoční tématikou, zábava při tvoření a radost dětí, které si mohly své výrobky odnést domů.

  2. Workshop – BylBylinné čajeinky kolem nás

Tento seminář byl určen především pro seniory. Obsahem bylo získání základních teoretických znalostí o vybraných bylinách, jejich pěstování i praktickém využití v domácnosti. Během praktického dopoledne si účastníci zasadili bylinky dle vlastního uvážení, vyrobili karmelitské kapky, podělili se o vlastní zkušenosti s pěstováním a užíváním léčivých rostlin. vyzkoušeli jsme různé čaje, očichali spoustu léčivých bylin. I z tohoto setkání si každý účastník odnesl domů voňavou odměnu - zasazené bylinky, vlastnoručně vyrobené kapky.

3. Workshop – Předprázdninové tvoření aneb co dělat v létě když… Určeno především pro děti. Vyrobili jsme si hezké a zábavné, také praktického cěci do dětského pokojíčku. Během tvořivého odpoledne se děti naučily zpracovávat některé zdálinvě již nepotřebné materiály – staré textilie, použité obaly a další snadno dostupné suroviny... 4.Workshop – Nebojte se internetu

Určeno pro rodiče, především tatínky, kteří potřebují zabezpečit svou rodinu i ve virtuálním světě. Díky neustálému rostoucímu vlivu informačních technologií na každodenní činnost dětí i dospělých vyžaduje nově vzniklá situace obezřetnost. Výsledkem tak budou získané dovednosti při ochraně dat uložených v počítači, kam mají přístup i ostatní členové rodiny; ochrana dětí před nežádoucím obsahem internetu a bezpečné chování ve světě internetu (osobní a citlivá data na internetu).

  1. Workshop – Vánoční dekorace a jiné fajnovky…

Určeno pro všechny. Maminky i tatínci, mladí i staří, ti všichni se mohou zapojit při výrobě vánočních ozdob a tradičních i netradičních doplňků domácností, zavoní i cukroví.

Každý workshop bude jednodenní v rozsahu 3 až 6 hodin. Kapacita jednoho workshopu je 15 – 20 osob. U vybraných témat je možné i rozšíření kapacity, bude-li veliký zájem. Realizace bude probíhat v prostorách Spolku nebo v místě spřízněné spolupracující organizace.

Přihlásit se můžete již nyní elektronicky na adrese info@portavita.cz (napište jméno, kontakt na vás a který workshop vás zajímá) nebo osobně v kanceláři Šumbaráku (náměstí TGM 810).