Komunita Šumbarák

Sekce aktuálně prochází rekonstrukcí, děkujeme za trpělivost.

Šumbark spolu 2021

I naší organizaci se konečně podařilo uspořádat v rámci své komunitní činnosti aktivity, které jsme museli z důvodu COVIDu opakovaně odkládat. Vše jsme si rozvrhli do podzimních měsíců tak, abychom potěšili všechny věkové skupiny obyvatel našeho města, především pak městské části Šumbark.

V měsíci září a říjnu jsme uspořádali hned čtyři akce, a to Tvořivý ŠumbarkFest, jednodenní zájezd pro seniory, přednášku s workshopem na téma Bylinné masti a Halloweenské tvoření pro děti. Všechny zmíněné aktivity byly uskutečněny za finanční podpory statutárního města Havířova, společnosti Heimstaden, s. r. o. a Nadace OKD.

Tvořivý ŠumbarkFest se uskutečnil v neděli dne 26. 9. 2021 na šumbarském náměstí. Byl určen především pro děti, které si například mohly zatančit a zazpívat s klaunem, nechat si naplést copy s barevným příčeskem, namalovat si obličej nebo si něco vymodelovat z balónků. Díky těmto zajímavým aktivitám a krásnému počasí si děti nedělní odpoledne opravdu užily.

Druhá aktivita Spolku PORTAVITA, tedy jednodenní zájezd pro seniory, se těšil velkému zájmu. Dne 30. 9. 2021 vyrazil autobus plný našich havířovských občanů do modrotiskové dílny v Olešnici, na zámek Lysice a do jeskyně Rudka se sochařskou výzdobou. Když k tomu připočteme ještě oběd v zámecké restauraci Lysice, je nutno říct, že to byl den plný skutečně nevšedních zážitků. Zájezdu se zúčastnili členové a členky klubu seniorů Wolkerova, Střední a Generála Svobody, dále klienti ze sociálně-aktivizační služby pro seniory z Armády spásy a klienti z Charity Český Těšín, charitního centra pro seniory. Paní Stisková, předsedkyně klubu seniorů na ulici Wolkerova, jménem všech děkuje spolku PORTAVITA za uspořádání zájezdu a už teď se těší na další výlet.

Přednáška a workshop na téma Bylinné masti proběhla dne 4. 10. 2021 v prostorách naší organizace v Havířově – Šumbarku. Jednalo se o přednášku a workshop na téma Bylinné masti. V rámci této komunitní činnosti si účastníci vyslechli nejen informace k pěstování bylin, ale sami si mohli vyrobit třezalkovou mast a mast na průdušky, které si následně odnesli domů.

Poslední říjnovou akcí bylo Halloweenské tvoření pro děti ve věku 5 – 12 let. V rámci toho si děti v prostorách naší organizace vyrobily různé podzimní i jiné výrobky. Doufáme, že jsme dětem zorganizovali opravdu pěkné odpoledne plné zábavy a nově získaných tvořivých dovedností.

Plánovali jsme uspořádat také tradičního Šumbaráckého Mikuláše v období Vánoc zdobení vánočních perníčků, ale akce jsme byli nuceni na poslední chvíli zrušit kvůli epidemiologické situaci a vládním opatřením.

Šumbark spolu 2020
Bylinkový workshop „Účinky bylin pro zdraví“

Jediná akce, kterou jsme v roce 2020 stihli uspořádat, proběhla v březnu. Na Bylinkovém workshopu s názvem „Účinky bylin pro zdraví“ jsme si vyslechli praktické informace o využití bylin. Každý ze 14 účastníků si vytvořil léčivé a voňavé bylinkové mýdlo a peelingovou sůl s oleji, kterou si na vyzkoušení odnesl domů. Všichni jsme si přednáškový workshop užili a těšíme se na další. Příště máme v plánu výrobu a využití třezalkového oleje.

Workshop „Účinky bylin pro zdraví“ proběhl díky finanční podpoře Magistrátu města Havířova.

Komunitní akce letos proběhly omezeně. Letošní rok nám v setkávání moc nepřál. Tradiční akce jako výlet pro seniory, tvořivé workshopy pro děti,
bylinkové workshopy a přednášky, fotbalový turnaj, Šumbarácký Mikuláš, novinku – Tvořivý Šumbarkfest jsme vzhledem k opatřením pandemie nemohli uskutečnit. Těšíme se ale, že všechny tyto akce a mnoho dalšího proběhnou v novém roce.
Máme v plánu se setkávat na náměstí v Šumbarku i v prostorách Spolku PORTAVITA. O akcích se dozvíte předem z letáčků. Plán akcí bude také vyvěšen v sídle Spolku PORTAVITA nebo ve výloze.
Myšlenka, že chceme udělat ze Šumbarku lepší místo k životu, zůstává stále platná. I nadále uvítáme zapojení místních občanů, nápady ke zlepšení i pomocnou ruku.

Šumbarácký Mikuláš 2019

ŠUMBARÁCKÝ MIKULÁŠ 2016

Bylinkový workshop

Velikonoční tvoření

Rozsvícení vánočního stromu 2015